Запалете ловоров лист: Тој има неверојатно влијание на…

rekoogkeaoh-61513-678x333.jpg

Никогаш не ја потценувајте ја моќта на различните ароми на нашиот организам. Дали сте знаеле дека необичниот мирис на ловоровиот лист има неверојато влијае дејството на сите нас? Иако често се користи во кујната, тој се употребува и за многу други корисни намени.

Уште Грците во древното време ги препознале лековите својства на ловоровиот лист и го користеле во медицината.
Ловорот се одликува со силни антиинфломаторни и смирувачки својства. тоа овозможува, помеѓу останатото, борба против епилепсија, но и ослободување на дишните патишта.

Ако имате висок крвен притисок, несоница или сте под стрес, ловоровиот лист може да помогне. Исто така, се препорачува на сите оние кои сакаат да го контролираат холестеролот.

За да  ги искористиле неговите предности можете да го конзумирате во јадењата и да го ставите во водата или внимателно да го запалите во една шерпа.
По неколку минути, димот постепено се шири низ просторијата, а вие веднаш ќе почуствате дека сте опуштени.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail