Заради обврски: Сценаристите Дејвид Бениоф и Д.Б. Вајс ја напуштија „Војна на ѕвездите“

david_benioff_and_db_weiss_star_wars_logo_1204928.jpg

Двојката се оддалечи од нивното жестоко очекувано партнерство со медиумскиот гигант, година ипол откако беше објавено дека тие ќе бидат одговорни за започнување на следната трилогија во сагата „Војна на ѕвездите“.

Бениоф и Вајс требаше да започнат со развивање на следното поглавје во безграничната иднина на франшизата, но тие ги шокираа обожавателите ширум светот кога открија дека тие едноставно се премногу зафатени за да го продолжат овој проект.

„Ние ги сакаме „Војна на ѕвездите“. Кога Џорџ Лукас го изгради, тој нè изгради и нас“, сподели двојката во изјавата објавена за „Холивуд репортер“.
„Да се ​​разговара за „Војна на ѕвездите“ со него и сегашниот тим на „Војна на ѕвездите “ беше возбудливост за цел живот и ние секогаш ќе бидеме должни на сагата што смени сè“.
„Но, има само толку часов во денот, и се чувствувавме дека не можеме да се посветиме  и на „ Војна на ѕвездите “ и на нашите проекти на „Нетфликс“, додаваат тие во заедничката изјава. „Затоа, за жал, се повлекуваме“.
Сценаристите – кои ја создадоа серијата „Игра на троновите“ за ХБО, засекогаш менувајќи го лицето и буџетот на престижната телевизија – имаа задача да ја развијат следната фаза на живот на универзумот „Војна на војните“ по претстојниот филм „Војна на ѕвездите: „Сагата завршува, приказната живее засекогаш“  , кој се очекува да ја комплетира деветчасовната сага за Скајвокер, која започна во 1977 година.
Бениоф и Вајс требаше да го напишат и продуцираат следниот филм во главната приказна „Војна на ѕвездите“ – што требаше се појави во кината на 16 декември 2022 година – како и следните филмови во планираната трилогија.

Прво се шпекулираше дека нивната иднина со „Војна на ѕвездите“ може да биде нестабилна кога двојката потпиша договор од 250 милиони американски долари со „Нетфликс“ во август. Ако ги продолжат своите планови за производство на трилогијата, нивната работа на претстојните претстави за услугата за стриминг веројатно ќе ги вратише назад.

Последното поглавје во тековната ера на сагата „Војна на ѕвездите: „Сагата завршува, приказната живее засекогаш“  во кината доаѓа на 20 декември.

иѕвор: независен

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail