Заспивањето никогаш не било полесно: Оваа вежба гарантира мирен и длабок сон

Zaspivanjeto-nikogash-ne-bilo-polesno-Ovaa-vezba-garantira-miren-i-dlabok-son.jpg

Заспивањето никогаш не било полесно: Оваа вежба гарантира мирен и длабок сон

Постојат неколку движења кои ви помагаат добро да спиете, иако на некои им е тешко да ги воведат во своите вечерни рутини.

Сепак, постои една вежба за која не ви е потребна опрема. Освен тоа, одлична е за почетници, како и за оние кои се понапредни. Исто така, не само што помага ако не можете да заспиете, туку и ако имате немирен сон.

Оваа вежба идеално е да ја изведете кога веќе лежите на кревет. Значи, лежете на грб (без перница) и поткренете ги колената во насока кон градите, колку што можете. Ставете ги рацете под колената – цврсто, сè додека колената не ги допираат градите.

Освен што ги намалува болките, оваа вежба го опушта и грбот. Останете во оваа положба и неколкупати вдишете и издишете. Сконцентрираје се на дишењето.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail