Земја во која странските студенти имаат државна стипендија

denmark_1546189344.jpg

Странските студенти во Данска покрај многу обврски и работа, добиваат и месечна стипендија од 1460 куни односно 740 евра.

Данса е многу мала земја, со 5,5 милиони жители и ВДП од 50 000 долари по жител. Данска има модерна економија, напредна индустрија…Данска е извозник на нафта и храна.

Здравството и образованието се достапни и бесплатни за сите.Нема прекувременска работа, кој ќе заврши порано може да си оди дома да се посвети на семејството, хобито.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail