Зготвениот ориз може да биде МНОГУ ОПАСЕН, ако не ја направите оваа работа

pirinac-620x350.jpg

Судејќи според експертите, готвењето на ориз нужно не ги убива сите штетни работи во него и може да предизвика сериозни здравствени проблеми.

„Проблемот со оризот лежи во фактот што еден патоген (Bacillus cereus) е присутен во него во облик на спор. Овие спори можат да го преживеат готвењето и да настане проблем. Ако цело време оризот го држите на собна температура, спорите можат да излезат од својот заштитен облик и да го загадат. Зготвениот ориз го погодува нивното размножување и ширење поради влагата и бројните нутријнати. Овие спори можат да создадат и неколку токсини, од кои еден е стабиле на топлина“, тврди Бенџамин Чепмен, експерт за безбедност на храната од Универзитето на Северна Каролина.

Иако не е познато како случаите на труење на оваа пора е предизвикана секоја година, поедини истражувања дојдоа до бројката од 63,623 случаи“, само во Америка.

За цела среќа, ако остатоците од оризот се префрлат во фрижидер, тој ќе биде безбеден за конзумирање.

Експертите советуаат да луѓето, оризот цело време го држат топол и на температура од 63 степени, или брзо оладен да биде префрлен во фрижидер 2 часа по неговото готвење.

Всушност, најопасна температура на која може да го држите оризот е собната.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail