Живеат на Балканот, а имаат поскапа храна од Британците

organska-hrana.jpg

Од 2000 година наваму во Хрватска храната поскапела за 45%, сметките за 77%, а трошоците за во здравството за 123%.

Во дури 12 земји во Европа храната и пијалоците се поевтини отколку во Шпанија и Британија.

Хрватска е во топ 3 најскапи земји кога се во прашање цените на телевизорите, мобилните телефони и компјутерите.

Дури третина од платата во Хрватска се троши за храна, а состојбата и цените се такви затоа што земјата не произведува доволно храна.

За нијанса се поевтини како земја од Чешка и Словачка, а пред нив се Латвија, Унгарија, Полска, Романија и Бугарија.

Но, за разлика од други европски земји, Хрватска има поевтино сместување.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail