Зошто да не јадете сладолед од автомат?

img-340665.jpg

Кога надвор е премногу жешко и климата не постигнува да олади сладоледот ви изгледа како идеално решение, но иако претставува идеална опција подобро размислете дали е здрава за вас.

Сладоледот е полн со карагенан. Овој згуснувач иако е направен од морска трева сепак не е добар за вашето здравје. Карагенанот предизвикува грчеви и гадење.

Ова слатко ледено уживање содржи големо количество адитиви и засилувачи на вкус кои се главни причинители за срцеви и бубрежни заболувања, ги слабеат коските и предизвикуваат зголемување на канцерогените клетки во телото.

Едно чудо лоши маснотии кои одам рака-за-рака со дијабетесот и срцевите заболувања треба да ве замислат дали ќе каснете сладолед за десерт.

Сладоледот не е здрав за трудниците поради бактеријата листерија која може да се најде во апарати кои не се добро оддржувани. Оваа штетна бактерија може да предизвика несакан абортус или да му наштети на плодот предизвикувајќи менингитис и респираторни заболувања.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail