Зошто Фејсбук е со сина боја

fejsbuk.jpg

Фејсбук се користи веќе 12 години, а нијансата на сина боја на неговиот бренд стана препознатлива за милиони луѓе, кои автоматски ја поврзуваат со најголемата социјална мрежа во светот.

Дали некогаш сте се прашале зошто Фејбуск е токму со сина боја?

Причината за тоа е многу едноставна Марк Цукерберг, основач и сопственик на Фејбук е далтонист и не ги распознава црвената и зелената нијанса.

– Сината боја е најбогата боја за мене. Јас ги гледам сите нијанси на сината, изјави Цукерберг во една прилика.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail