Зошто на пациентите во болница им се дава да јадат желатин?

zelatin-foto-profimedia-1495031709-1186593.jpg

Покрај тоа што се користи во десерти, желатин се дава и напациентите во санаториум иако многу малку луѓе знаат зошто.

Желатинот е лесно сварлива храна која е идеална за лицата кои имаат проблеми со варењето и има добар ефект врз целото тело. Ова се примарните добри својства на желатинот:

Богат е со амино киселини, посебно со глицином кој има антивоспалително дејство и може да го поправи ткивото.

 

Високиот процент на протеини во желатинот е првокласен стимуланс за мускулните групи. Амино киселините кои ги содржи, вклучувајќи и глицин и аргинин, исто така помагаат во заздравувањето на мускулното ткиво.

Желатинот може да го подобри метаболизмот и да ги согори насобраните маснотии во организмот.

Одлиен е за луѓето кои имаат проблеми со варењето затоа што го подобрува и ги чисти цревата.

Желатинот е одлична намирница која може да им се пружи на пациентите во болница, како и на спортистите. Овозможува да се опорават по повреди и го заврзува заздарвувањето, со што ги зајакнува тетивите и зглобовите. Одличен е за ноктите, порите, кожата и косата.

Со оглед дека содржи доста колаген, желатинот има неверојатен ефект врз кожата, косата, ноктите, порите, зглобовите и тетивите.

Одичен е за градбатата и здравјето и има силни исцелителни и реконструктивни дејства, па поради тоа редовно е дел од програмите за ослабнување на професионалните тркачи и спортисти. Се вари беш потешкотии и е идеален за хоспотализираните пациенти за кои не е дозволено да конзумираат намирници кои можат да наштетат на нивниот дигестивен систем.

 

Можете да го подготвите и самите, а потребни ви се следните состојки:

Шолја свежо цеден сок од портокал

три лажици незасладен желатин

Шолја зелен чај

Мед

 

Упатство:

Прво сварете го зелениот чај и додадете му малку мед. Потоа додадете го желатинот и мешајте додека не се раствори. Тргнете ја мешавината од шпоретот и оставете да се олади. Потоа додадете го сокот од портокал и добро промешајте. Течноста пресипете ја во друга чинија и ставете ја да се стегне во фрижидер најмалку три часа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail