Зошто никогаш не треба да пиете кафе во хартиена чаша?

Zoshto-nikogash-ne-treba-da-piete-kafe-vo-hartiena-chasha.jpg

Зошто никогаш не треба да пиете кафе во хартиена чаша?

Не е многу веројатно денот да ви започне без чаша кафе. Сепак, важно е не само какво е кафето, туку и од каква чаша го пиете.

Садот за кафе што го избравте може да претставува сериозна опасност за вашето здравје, пренесува Study Finds.

Додека пиете кафе од хартиена чаша, во вашиот пијалок се ослободува десетици илјади потенцијално штетни пластични честички, велат истражувачи од Индија.

Микропластичниот слој на чашата се проценува дека се деградира за 15 минути, ослободувајќи 25.000 микрони честички во пијалокот.

Пиењето чај и кафе три пати на ден во хартиена чаша значи дека секој ден внесувате 75.000 ситни микропластични честички невидливи за окото.

Токму овие микропластики можат да бидат носители на особено штетни материи, како што се тешки метали, кои стануваат голема закана за здравјето на луѓето, велат истражувачите.

Микропластика во човечки органи за прв пат беше откриена оваа година од американски тим. Тие веруваат дека може да доведе до рак или неплодност, а кај животните – до воспаление.

Минатата година се произведени околу 264 милијарди чаши од хартија, што значи дека има 35 од нив за секоја личност на планетата.

Побарувачката за производи за еднократна употреба расте како резултат на повеќето залихи направени низ целиот свет во контекст на пандемија на коранавирус.

Освен ослободување на микропластика, хартиените чаши ја загадуваат животната средина затоа што не се рециклираат.

Научниците веќе работат на обвивки на растителна основа, кои се биоразградливи, но тоа ги прави чашите двојно поскапи за правење.

Трговците со чај и кафе нудат пијалоци во најевтините можни производи за да ги зголемат своите профити.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail