Зошто омега-3 и омега-6 се исклучително важни масни киселни за човечкото тело?

omg.jpg

Секоја модерна жена знае дека тајната на здравјето е во урамнотежената исхрана – односно наоѓање совршена рамнотежа при внесувањето јаглехидрати, белковини и масти. Оваа исхрана брзо прави огромна разлика за вашето тело, а самите вие ќе се чувствувате подобро од кога било порано. Сепак, имајте на ум дека никогаш не можете да го добиете истиот ефект со додатоците во исхраната – колку поприродно, толку подобро. Ако сте љубители на здравата исхрана, сигурно веќе знаете за што зборуваме. Ако сè уште барате причина да почнете поздраво да се храните – ве советуваме тоа да го сторите во истиот момент, бидејќи не можете ни да замислите што пропуштате.

Уште еден аспект на здравата исхрана што вреди да се спомене е моќта на масните киселини омега-3 и омега-6. Овие липиди ја спречуваат појавата на кардиоваскуларни болести и го зајакнуваат имуниот систем – тие се едноставно незаменливи. Од друга страна пак, секоја жена ќе го цени фактот дека тие ја подобруваат состојбата на кожата, косата и ноктите.

zoshto-omega-3-i-omega-6-se-iskluchitelno-vazhni-masni-kiselini-za-chovechkoto-telo-www.kafepauza.mk2

Најголем број омега-3 и омега-6 можете да најдете во рибите, особено во оние што се одгледуваат во дивина. За разлика од контролираните базени, оние што живеат во природата имаат помалку маснотии и повеќе корисни микроелементи. Лососот е најдобриот избор доколку сакате да го наполните телото со овие чудотворни масни киселини. Не мора дури ни да го купувате свеж, тој нема да ги загуби потребните хранливи материи дури ни ако е замрзнат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail