Зошто работниците од оваа земја се иселија?

hrvatska.jpg

Работници нема, а ако најдете некој кој е добар, брзо ќе ви го земат, додека оние кои не се заинтересирани за работа никој не ги сака или сами си заминуваат, раскажува сопственик на кафуле во Загреб.

Тој е само еден во морето работодавци кои бараат работници, а каква е состојбата говорат и бројките кои покажуваат дека има 137.000 невработени, нешто што не е видено 30 години.

Има 145.000 слободни работни места, а стотици луѓе си заминале од земјата во потрага по подобра работа.

Но, проблем се малите плати и несигурните договори за работа.

Хрватите не сакаат да работат за 6000 куни, кога надвор заработуваат по 14.400 куни.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail