Зошто треба да пиете какао секој ден!?

Image.jpg

Една шолја какао дневно треба да ви стане навика. Вашиот организам ќе ви биде благодарен. Познат е како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови како и од многу видови рак.

Освен тоа какаото:

-Го регулира нивото на шеќер и холестерол

-Го поттикнува помнењето и ја подобрува концетрацијата

-Ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар

-Го успорува процесот на старење

-Ја омекнува кожата

-Силен афродизијак е и антиоксиданс.

Исто така често докторите знаат да кажат дека го „бистри мозокот“.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail