Зошто треба да спиете со откриени стапала?

jdz-1.jpg

Зошто треба да спиете со откриени стапала?

Сите знаеме колку е понекогаш тешко да заспиеме, но ако едното стапало ви е откриено, тој трик ќе ви помогне да заспиете полесно. Тајната зад откриеното стапало лежи во тоа што идеалната температура за добар сон е 18 °С, а нозете најдобро ќе ви помогнат да постигнете пониска температура на телото. Во продолжение прочитајте кои се придобивките од спиењето со откриено стапало.

1. Ви помага при регулирање на телесната температура
Стапалата се всушност совршен механизам за ладење. Тие немаат влакна, па остануваат ладни во текот на целата ноќ. Тоа ви помага да одржувате баланс на телесната температура и да спиете поудобно.

2. Ако стапалата ви се откриени, можете да заспиете побрзо
За да заспиете, температурата на вашето тело треба да се спушти за 1 до 2 степени. Ако ви е премногу топло, нема да можете да заспиете. Поради тоа, важно е да ви биде поладно во текот на ноќта и колку побрзо ќе му дозволите на вашето тело да се олади, толку побрзо ќе можете да заспиете.

3. Тоа е најудобната позиција ако треба да спиете под ќебе
Постојат неколку различни причини зошто луѓето не можат да заспијат без ќебе. Но, по некое време може да ви стане премногу жешко, така што нема да можете да спиете удобно. Откривањето на стапалата е совршено решение и ви дозволува да спиете под ќебе додека го одржувате телото ладно во текот на целата ноќ.

 

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail