Зошто во секоја канцеларија треба да има топка за пилатес?

workout-1931107_960_720-750x406.jpg

Ако поголем дел од денот го поминувате во канцеларија, седејќи, тоа не значи и дека не можете за тоа време да бидете активни.

Можеби сте забележале дека во големи корпорации во канцелариите има топки за пилатес и има одлична причина за тоа. Доволно е барем половина час во текот на денот да седите на таква топка, за да согорите повеќе калории, но и да придонесете за правилно држење на телото, подобра рамнотежа и поцврсти мускули.

Исто така, придонесува побрзо да се релаксирате, да се истегнете, да го вежбате балансот на телото, да го држите грбот исправен, но и да ги зајакнете мускулите на нозете и колковите.

Може да правите кратки вежби, но може и барем неколку минути да седите на топката и да работите, наместо на канцеларискиот стол.

извор: iportal

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail